Srubové domy a jak se v takovém domě žije

Ušetřit si nejen náklady na stavbu domu, ale také čas a následně i nervy. To je asi snem každého majitele novostavby. Můžeme si ovšem všechny starosti ušetřit v případě, že se spolehneme na profesionální stavební firmu a také na služby, které nabízí. Další aspektem je i to, že můžeme mít dokonalý dům pro život postavený z dřevěných kulatin. Srubové domy se tak staly v mnoha směrech velmi oblíbeným projektem. Jde totiž nejen o ekologickou stavbu, ale i o dům, který je v podstatě realizován za podstatně menší časový úsek než klasická zděná stavba.

Drevoastavba ING s.r.o.

Nejdůležitější je materiál

Pokud jsme se rozhodli pro stavbu srubového domu, máme před sebou velký kus práce. Stavba srubu možná vypadá na první pohled jednoduše, ale už na ten druhý je potřeba zajistit přinejmenším jeřáb, který nám při stavbě bude pomáhat. Kláda totiž není zrovna nejlehčí a tak jeden člověk ji nemá šanci uzvednout. Srubové domy se vlastně skládají z dřevěných kulatin, které jsou řádně a odborně pokládány na sebe. Vytvářejí tak vlastně celý dům. Mezi jednotlivé klády se dává izolace. Zpracování kulatin co nejvíce zachovává strukturu dřeva samotného, ​​všechny vnější ochranné vrstvy upravené samotnou přírodou zůstávají na kládě neporušené. Co se týká materiálu, tak zde se používá zejména zimní dřevo, které není přesušené a není napadeno škůdci a plísněmi.

Realizace

Takové zdánlivě nepříliš složité budovy jsou standardně viditelné v každém architektonickém prostředí. Koneckonců, hlavní charakteristickou vlastností „divokého“ srubu je použití kmenů s průměrným průměrem 40–50 a ještě více centimetrů. Pokud velikost jednoho kmene překročí geometrické parametry všech architektonických prvků okolních budov, bude v takovém případě srub jednoduše dominovat. Základním prvkem tohoto stylu dřevěných staveb je použití velkého řeziva s minimálním zpracováním.

Tyto kulatiny se zpracovávají výhradně ručně pomocí tradičních nástrojů. To nám umožní ponechat povrchovou vrstvu neporušenou. Je zde koncentrována většina pryskyřice, což přirozeně chrání dřevo a tím výrazně prodlužuje životnost srubu.

Srubové domy a výhody

Jestliže se ptáme, jaké výhody mají takové srubové domy, jako první bychom mohli uvést, že jde o ekologickou stavbu. Dřevo je obnovitelný materiál a také je to materiál, který má dokonalou a originální strukturou. Navíc i nádherně voní.

Mezi další výhody srubů můžeme uvést i to, že se jeho realizace promítne v několika týdnech, což u klasických zděných staveb není možné. Také zde odpadají tzv. mokré cesty stavby. Co se týká vnitřní úpravy, tak u srubových domů je interiér zachován ve zcela přírodním stylu. Nemusíme malovat, tapetovat a podobně. V kuchyni nebo koupelně můžeme pak dobře kombinovat stěny například s mramorem nebo přírodním kamenem.

Srubové domy jsou také vhodné pro alergiky, astmatiky a jedince, kteří trpí dýchacími problémy. Život ve srubu je dokonalým ztvárněním pohodlného a příjemného života. Vzduch je v takovém domě cirkulován a nemusíme mít strach, že by v zimě byl v domě chlad a v létě horko. Dřevo je spolehlivým tepelněizolačním materiálem.