Ideální terasa k bazénu?

Máte na zahradě bazén a hledáte vhodnou podlahovou krytinu k němu? Vsaďte na dřevo, rozhodně nebudete litovat. Jde o nejoblíbenější materiál používaný nejen u bazénů. A není divu dřevo je efektivní, exkluzivní a navíc vás potěší dlouhou životností. Životnost se pochopitelně odvíjí od vybraného druhu dřeva, ale vždy jde až o desítky let.

Terasy Jelínek

Terasa ideální k bazénu

 

Vhodné je vybrati si tvrdé a odolné druhy dřeva, které jsou obrněné proti povětrnostním vlivům. Dřevo k bazénu by mělo mít vysokou stabilitu a vyšší hustotu. Mezi takové patří zejména exotické dřeviny jako je Ipe (brazilský ořech) nebo Merbau. Právě tyto typy dřeva si hravě poradí s neustálou vlhkostí. Tyto typy dřeva nepodléhají škůdcům, hnilobě ani plísním. Důležité je pochopitelně se o takové dřevo dobře starat.

 

Merbau – dřevo z jihovýchodní Asie má červenohnědou barvu a patří mezi nejkvalitnější dřeviny. Je odolní proti hnilobě. Životnost se udává minimálně 25 let.

 

Ipe – dřevo ze střední a jižní Ameriky má zajímavou kresbu a vyznačuje se velkou hustotou a tvrdostí. Je odolné proti vlhkosti, hmyzu, plísním, ale také opotřebení. Životnost je udávaná na minimálně 40 let.

 

Pozor na reakci s jinými materiály

 

V první řadě je dobré vědět, že dřevo stále pracuje. Právě z toho důvodu se terasová prkna montují několik milimetrů od sebe, nikoliv přímo k sobě. Určitě je dobré si uvědomit, že dřevo může reagovat také s některými chemikáliemi nebo kovy. Právě proto se při montáži používají buď speciální clipy nebo nerezové vruty. Vy však myslete také na to, že na dřevěnou terasu k bazénu není vhodné pořizovat kovový nábytek. Mnohem vhodnější bude ratanový, dřevěný nebo umělý. Případně je vhodnou volbou také nerezový nábytek.

 

O dřevo se starejte

 

Stejně jako o bazén je potřeba pečovat alespoň dvakrát ročně také o dřevěnou terasu před ním. Vždy na jaře a na podzim vyčistěte prkna vysokotlakým čističem. Poté vždy dřevo ošetřete pomocí speciálních olejů. Ty mohou mít různé odstíny. Kromě estetické funkce však mají ještě další a daleko důležitější úlohu. Oleje totiž chrání dřevěnou terasu před slunečním zářením a vlhku. A to je u bazénu zvlášť důležité.

 

Pokud nebudete oleje na dřevěnou terasu používat, tak pochopitelně dřevo neztratí na kvalitě, ale minimálně zešedne. A po ošetření vám může sloužit mnohem déle než v případě, že mu nevěnujete péči. Pokud se o ošetření nechcete starat sami, můžete si na to pozvat odborníky. Truhláři a technici vám dřevo rádi vyčistí, ošetří a zkontrolují stav celé terasy.

 

V případě, že bude potřeba renovace, odborníci vám ji rádi zajistí. Někdy je potřeba jen odstranit řasy pomocí kartáčových strojů, jindy je potřeba prkna zabrousit nebo některé z terasových prken zcela vyměnit. Technici zajistí také výměnu nerezových vrutů nebo podkladových hranolů. Vše záleží na vašich požadavcích a stavu vaší terasy.