Údržba a nátěry bazénů

Rádi byste si pořídili na zahradu bazén, ale bojíte se, že s ním budete mít víc práce než užitku? Dnešní nejmodernější technologie umožňují nejen jednoduchou údržbu bazénu, ale zároveň vám vydrží dlouhá léta.

Jak připravit bazén na novou sezónu?

Když už si bazén pořídíte, je dobré vědět, že bazén musíte vždy připravit na nadcházející sezónu. Je zapotřebí ho správně zazimovat, abyste udrželi nejen krásně průhlednou vodu, ale také aby vám bazén nezestárl. Jedním z nejdůležitějších pomocníků na údržbu bazénu jsou samozřejmě bazénové zakrývací plachty. Vybírat si můžete hned ze třech druhů. Základní plachta je cenově velmi výhodná, druhý typ představuje plachtu o něco odolnější, protože je její povrch lakovaný. Třetí typ krycí plachty má nejen špičkový design, ale také tu nejvyšší možnou kvalitu.

Jakmile teplota vzduchu klesne pod deset stupňů Celsia, je nutné bazén vyčistit s pomocí vhodné bazénové chemie. Také musíte vylovit všechno spadané listí a hmyz, který plave na dně i u hladiny. Až bude bazén dokonale čistý, můžete na něj umístit plachtu. Když teplota opět přesáhne deset stupňů Celsia, je na čase opět plachtu odkrýt a připravit bazén na každodenní užívání.
Malířství Brno

pH vody a alkalita jsou nejdůležitější hodnoty

Nutná a důležitá je ovšem samotná péče o vodu v průběhu koupacího období. Jako první krok byste měli udělat to, že změříte pH vody a alkalitu pomocí speciálních kapkových a proužkových testerů. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4. Alkalita neboli uhličitanová rovnováha určuje, zdali má bazénová voda přípustnou hladinu alkality a voda je tak schopná přirozeně vyrovnávat hladinu pH. Její hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 80 až 120 ppm. Nejsou-li naměřené hodnoty optimální, je nutné použít speciální chemii. Sledujte také limit tvrdosti vody a to především při dopouštění vody do bazénu. Nikdy nepoužívejte příliš měkkou ani příliš tvrdou vodu. Je záhodno použít vodu upravenou z vodovodního řádu anebo dovezenou z úpravny vody. Studniční voda není pro napouštění bazénu vhodná.

Zkontrolujte si také pískovou filtraci, její náplň udržujte neustále čistou a jednou za čtrnáct dní ji propláchněte. Jednou za dva roky by se také měla celá vyměnit. Poté, co pískovou filtraci vyměníte, dopusťte do bazénu vodu. Využíváte-li bazén každý den, možná bude zapotřebí kontrolovat průchodnost pískové náplně častěji a častěji ji také budete muset proplachovat.

Pro udržování čistého dna používejte vhodný bazénový vysavač, který odstraní hrubé nečistoty ze dna bazénu.

Betonový bazén je nutné natírat

Chystáte-li se pořídit si betonový bazén, pak je nutné rovněž počítat s tím, že ho bude zapotřebí pravidelně natírat. U starších betonových bazénů je navíc žádoucí před novým nátěrem odstranit ten starý a to pomocí špachtle. Je-li starý nátěr ve skutečně špatném stavu, pak se musí otryskat a zahladit vzniklé defekty. Zároveň bude pravděpodobně nutné bazén zaizolovat, povrch se naimpregnuje vhodným prostředkem a rovněž se napenetruje štětkou nebo válečkem. Jakmile penetrace zaschne, přistoupí se k nanesení hydroizolační stěrky. K nátěrům bazénů se používají především:

  • Epoxidové barvy
  • Syntetické barvy
  • Akrylátové barvy
  • Silikon-akrylátové barvy

Fóliové bazény náročnou údržbu nevyžadují

Naopak fóliové bazény natírat nemusíte. Jsou proto v současnosti mnohem oblíbenější. Dělí se na tři kategorie – samonosné nadzemní, polozapuštěné a zapuštěné a vnitřek bazénu tvoří folie, která se ukládá na geotextilii. Fólie je odolná vůči UV záření a dodává se v různých barevných variantách. Pro ty nejnáročnější klienty jsou připraveny fólie s vlastním potiskem. A co víc, oprava fóliových bazénů není nijak zvlášť náročná. Stačí, když použijete vodostálé lepidlo. Na zimu by se bazény neměly vypouštět, neboť by se mohla fólie časem poškodit.

Máte betonový bazén, ale bojíte se ho natírat sami? Kontaktujte profesionální malíře, kteří se vám o všechno postarají. Používají kvalitní materiály a svou práci odvádí v co nejkratším termínu a ve vysoké kvalitě.