Automatické závlahy – sofistikované zavlažování

Přemýšleli jste někdy o vytvoření vlastního zavlažovacího systému pro vaši zahradu? Máte-li poměrně velkou zahradu, pak víte, jak dlouho trvá její zavlažování nebo pokud žijete na jižní Moravě, v místech kde často neprší. Jen si představte vaši zahradu, která se sama zavlažuje. Toto není fikce, ale realita. Automatický zavlažovací systém jako investice se jistě vyplatí. S tímto systémem můžete uspořit peníze, protože nemusíte používat tolik vody. Příkladně  kapénková závlaha dává ke kořenům rostlin jen tolik vody kolik je zapotřebí. Pěstujete-li zeleninu pro zdravou výživu, tak čas, který potřebujete na ruční zálivku, můžete využít k nové setbě nebo obdělávání záhonu na druhém konci zahrady.

 

Správná zahrada

Zavlažovací systém – vyšší kvalita zavlažování

Systém v zavlažování znamená racionální a regulované množství vody dovézt pro rostliny v potřebných časových intervalech. Zavlažovací systém napomáhá vyšší kvalitě okrasných zahrad, udržovat krajinu a pěstovat zeleň v suchých a narušených půdách. Jak známo rostliny potřebují k růstu a fotosyntéze vodu, kdy vydávají z ní pomocí slunečních paprsků do vzduchu kyslík. Je s podivem, že se na to přišlo až v roce 1941 (americký vědec zřejmě českého původu Martin Kamen), předtím se to přikládalo oxidu uhličitému.

Automatické závlahy – sofistikované zavlažování

Prvkem moderního sofistikovaného zavlažování pro měření vlhkosti v půdách za účelem nízké spotřeby vody pro automatické závlahy byl vyvinut jednoduchý nízkonákladový senzorický automaticko- závlahový systém založený na bezdrátové síti ZigBee (něco jako BlueTooth). Systém dokáže detekovat vlhkost podloží v reálném čase a automaticky zavlažovat pokud vlhkost klesne pod zadaný práh. Průměrná čerstvá váha přírůstku rostliny je, empiricky dokázáno, asi o 11 až 15% vyšší při tomto inteligentním zavlažování než při zalévání manuálním.