Jaké pH má mít voda v bazénu a jak toho dosáhnout

Pořídili jste si na sezónu nový bazén nebo jste v minulých letech bojovali s pH vody v bazénu? Prozradíme vám, jaká je optimální hodnota pH, jak ji případně snížit nebo naopak zvýšit a jak vodu správně testovat. Pravidla pro správné pH vody v bazénu se týkají bazénů se sladkou i slanou vodou a také vířivek.

 

Co je to pH vody v bazénu?

Hodnota pH vyjadřuje kyselost, případně naopak zásaditost bazénové vody. Je to faktor, s jehož pomocí posuzujeme kvalitu vody v bazénu. Že hodnota není v pořádku zjistíte například výskytem řas nebo tím, že voda nepříjemně zapáchá, případně je zelená. Po koupání ve vodě se špatným pH vás také může svědit kůže.

Plachty na bazén

Jaká je správná hodnota pH vody v bazénu

Hodnota pH vody v bazénu by se měla správně pohybovat od 6,8 do 7,6. Naprosto ideální je pak hodnota 7 pH. Pokud je pH nízké nebo naopak vysoké, znepříjemní vám to koupání. Navíc však špatná hodnota pH ohrožuje zdraví a také může poškodit konstrukci bazénu. Hodnotu pH je dobré měřit dvakrát týdne, v případě velmi teplého počasí ideálně denně. Stejně jako při výskytu nečistot.

 

Nízké pH – Voda v bazénu je kyselá vlivem vázaného chloru. Důsledkem je zápach, podráždění pokožky, koroze bazénu nebo výskyt řas.

 

Vysoké pH – Voda v bazénu je zásaditá a ztrácí dezinfekční účinky. Může dráždit pokožku, voda je zakalená a může dojít k poškození bazénu.

 

Proč je pH vody důležité?

K údržbě bazénu se používají různé přípravky a jejich nejvyšší účinnost je zajištěná v rozmezí pH od 6,8 do 7,6. Jestliže se hodnoty nepohybují v tomto rozmezí, účinnost se snižuje a čekají vás potíže s vodou.

Jak změřit pH vody v bazénu?

Pro měření hodnoty pH si můžete pořídit různé druhy testů. Existují testovací tablety, papírkové testery nebo kapičkové testery. Nejlevnější variantou bývají testovací papírové proužky. Ty jsou však také nejméně přesné. Nejtrvanlivější a také nejpřesnější jsou testovací tablety. Jejich cena je však o něco vyšší. Testery obvykle hodnotí nejen pH, ale také množství chloru v bazénu.

 

Jak postupovat při měření pH

 

Měření pomocí testovací tablety

  • Do připravené nádobky naberte vodu z bazénu asi 30 cm od okraje a také 30 cm pod hladinou. Vhodné je vodu nabírat brzy ráno nebo naopak pozdě večer.
  • Do nádobky s vodou přidejte připravenou tabletu na měření pH a na nádobku nasaďte poklop. Poté několikrát protřepejte a zkontrolujte výsledné hodnoty.

 

Měření pomocí kapičkového testeru

  • Připravte si nádobku testeru, kterou vypláchnete vlažnou vodou a následně naplníte po rysku vodou z bazénu. Pro test pH přidejte 4 kapky přípravku s červeným víčkem. Pro chlor slouží nádobka se žlutým víčkem.
  • Uzavřete nádobku pomocí zátky a protřepejte. Následně porovnejte zbarvení vody se stupnicí hodnot vedle nádobky.

 

Měření podle testovacích proužků

  • Testovací papírek namočte do vody a počkejte asi jednu minutu. Následně porovnejte výsledek podle přiložené stupnice.
  • Tato metoda je sice nejlevnější, ale také nejméně spolehlivá.

 

Jak dosáhnout správné hodnoty pH

Úprava pH je jednoduchá. Stačí si pořídit přípravky pH plus pro zvýšení pH nebo naopak pH minus pro snížení hodnoty. Obvykle se tyto přípravky prodávají jako granulát nebo v kapalné formě. Použití těchto přípravků je opravdu snadné. Držte se vždy návodu na obalu.

 

Z dostupných verzí doporučujeme spíše kapalné přípravky, a to hlavně z důvodu automatického dávkování.

 

  • Přípravek pH minus obsahuje velmi silnou kyselinu a při neodborné manipulaci může dojít k poleptání pokožky nebo vdechnutí výparů.
  • Není pravda, že ušetříte, pokud koupáte kyselinu chlorovodíkovou nebo sírovou v drogerii. Potřebujete ji velké množství e je méně účinná.
  • Pokud pH v bazénu kolísá, je dobré použít přípravek alkalita plus, který hodnotu pH stabilizuje. Navíc tento přípravek vodu oživí.