Správné načasování zazimování bazénu je důležité především pro dlouhodobé užívání vody v bazénu. Poradíme Vám jak zazimovat nadzemní i zapuštěný bazén, postupy jsou velice podobné.
Správné načasování zazimování bazénu je velice důležité pro to, aby Vás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení v podobě zelené vody, kterou byste museli vypustit a celý bazén poté zase napouštět. Obecně je vhodné bazén kompletně zazimovat až například během listopadu, aby zazimovací chemie fungovala správně po celou dobu zazimování. Pokud byste totiž zazimovací chemii do bazénu aplikovali dříve, například na začátku října, mohlo by se jednoduše stát, že pokud by v říjnu přišly ještě teplejší dny, zazimovací chemie by rychleji ztrácela na účinnosti a voda v bazénu by začala degradovat. Pokud byste neprovedli na jaře včasnou kontrolu a vodu v bazénu nechali v tomto stavu až do začátku koupací sezony, je riziko znehodnocení vody velmi vysoké i přes využití zazimovací chemie.
Obecně lze tedy doporučit, bazén zazimovávat ve dvou etapách, které kvalitní vodu v bazénu zajistí dlouhodobě.
1) Období mez ukončením koupací sezóny a zimou
Po skončení koupací sezóny odstraníme z bazénu hrubé nečistoty, bazén zakryjeme krycí plachtou a v období mezi ukončením koupací sezóny a zimou ponecháme čerpadlo i bazénovou filtraci v provozu, filtraci nastavíme pouze na cca hodinu denně. Pokud máte v bazénu vodu slanou, je vhodné ponechat v provozu také solinizační jednotku. Pro tuto fázi zazimovacího období je nutné stejně jako během sezony udržovat vodu v bazénu ve správném pH 6,5 – 7,6, k tomu postačí běžné chlorové tablety používané během koupací sezony. S ohledem na to, že bazén není v tomto období aktivně využíván na koupání, nepřenášíme do vody na našem těle opalovací krémy či pot, chlorové tablety vydrží účinkovat výrazně déle. Kvalitní zazimovač prozatím není nutné využívat, je finančně náročnější a především účinkuje ideálně opravdu až v chladných dnech.
2) Zimní období
V průběhu listopadu je vhodné bazén kompletně zazimovat, abychom předešli jeho poškození během mrazivých zimních dnů. Začneme tím, že bazén opět vysajeme a propláchneme pískovou filtraci. Vysávání provádíme do opadu, nikoliv do filtrace, čímž snížíme hladinu vody v bazénu. Hladinu vody v bazénu byste měli snížit na úroveň, která je doporučená výrobcem bazénu. Nejčastěji se vodní hladina snižuje pod skimmer/trysky. Ideálně s dostatečnou rezervou (cca 20cm) – pokud do bazénu bude přitékat dešťová voda nebo rozpuštěný sníh, například přes propustné síto na bazénové plachtě. Dále je důležité odvodnit kompletní bazénové příslušenství vč. čerpadla a potrubí. Následně vypneme jistič, a pokud se bazénové technologie nachází například v šachtě vedle bazénu (se zimní teplotou bod bodem mrazu), je vhodné ji demontovat a uschovat na teplé a suché místo.
Dále provedeme kontrolu pH vody, provedeme případnou korekci na správnou hodnotu a aplikujeme zazimovač, který v bazénu dostatečně promícháme (manuálně) s aktuální chemií. Díky správnému nastavení pH vody před použitím zazimovače, výrazně zvýšíme jeho účinnost. Dávkování zazimovače aplikujeme dle návodu. Ve vodě s teplotou pod 10 °C a nižší je účinnost zazimovače maximální a do jara se při tomto postupu nemusíme obávat degradace vody.
U bazénů během zimního období hrozí riziko prasknutí způsobené rozpínáním ledu. K prevenci tohoto problému je ideální použít plastový dilatační plovák, který natáhnete úhlopříčně po délce bazénu. V plovácích jsou pružné dutinky, do kterých se led bude rozpínat. Plováky jsou také opatřeny závažími, díky kterým se cca v polovině ponoří do vody. Jakmile máte plováky k bazénu zajištěny, zakryjete bazén bazénovou plachtou a do jara se nemusíte o nic starat.