Finská sauna a jaký vliv má na naše tělo

Jestliže máme rádi finskou saunu, můžeme si ji dopřát i ve svém domě. Pokud ovšem si ji necháme postavit. Trh služeb nabízí velké množství služeb a firem, které tyto realizaci sauny  nabízejí. Finská sauna si získává stále více svých příznivců, má blahodárné účinky na naše tělo a ze zdravotního hlediska je také velmi žádaná. Je to místo dokonalého odpočinku a relaxace. Ve Finsku je sauna prakticky v každém domě a jde zde o národní tradici.

Něco z historie sauny

Historie sauny sahá až do dob starověkého Říma. Vládci, důstojníci i vážení měšťané saunu využívali nejen k očištění svého těla, ale jejich služky měli za úkol je dokonale umývat. Byly to spíše takové očistné lázně, ale bylo to i místo, kde se uzavírali obchody a rozhodovali vojenské strategie. Dnes je sauna místo odpočinku po náročném pracovním dni, můžeme zde načerpat energii, uvolnit tělo i mysl. Zbavit se také můžeme stresu.

Jaký je princip finské sauny a jaké má účinky

Co se týká principu finské sauny, tak ten spočívá v dokonalém rozehřátí těla, kdy je v sauně zhruba 80 až 110 stupňů Celsia. Potom je potřeba zchladit své tělo pod vodou, nejlépe pod sprchou nebo v bazénku. Pokud se sauna nachází v blízkosti přírodního vodního zdroje, můžeme využít i takový druh ochlazení.

Blahodárné účinky finské sauny jsou ve všech směrech velmi významné. Pravidelnou návštěvou sauny posílíme svůj organismus a imunitu, takže pak v zimních měsících budeme odolnější vůči virovým onemocněním. Je velmi oblíbená i u sportovců. Uvolňuje totiž svalstvo a  sportovci se po sauně cítí jako znovuzrození. Sauna je vhodná pro astmatiky, alergiky, revmatiky a jedince trpící dýchacími cestami. Také z lékařského hlediska je sauna vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů.

Realizace sauny svépomocí nebo s firmou

Domácí finská sauna je velmi prospěšná pro všechny členy rodiny už z toho důvodu, že si ji chceme dopřát například třikrát týdně. Postavit si ji můžeme samozřejmě sami, třeba na zahradě domu, ale můžeme ji mít i suterénu nebo jako součást koupelny. Sauna na zahradě může být dostatečně veliká, prostorná a designově odlišná od těch ostatních. V mnoha případech jde o takový dřevěný domeček, který dodá skvělou atmosféru. Důležitá je samozřejmě izolace sauny, která může být z klasické minerální vaty nebo z vaty čedičové, ale dnes jsou k dostání i PU panely, což je vlastně příbuzný známého polystyrenu.

Pokud si ovšem z nějakého důvodu na stavbu sauny jednoduše netroufneme, můžeme vše přenechat odborníkům. Takové firmy mají k dispozici vše, co je k realizaci potřeba, mohou nám poradit, jaký materiál zvolit, jaká sprcha bude k sauně vhodná a samozřejmě nesmíme zapomenout i na samotnou montáž.

 

Saunaproject.cz

Saunové kabiny

Na trhu se dnes ale můžeme také setkat se saunovými moduly, což jsou vlastně prefabrikované výrobky. Mezi sebou se tyto moduly liší jen velikostí, tvarem, materiálem a designem. Mají ovšem jednu velkou výhodu a to, že se vejdou prakticky do jakéhokoliv prostoru, kde máme nouzi o místo. Postačí 2m čtverečné. Co se týká materiálu, tak nejen saunové kabiny mohou být z borovice, jedle, cedru i z africké vrby zvané abachi.