Místo chloru sůl. Slaná voda v bazénu nebo na koupališti se v posledních letech stává fenoménem. Lidé už nechtějí doma chlor, stejně jako dávají slané vodě přednost ve veřejných bazénech a koupalištích. Údržba vody pomocí soli je rozšířená a stala se moderním trendem. Není divu, jde o poměrně pohodlný způsob, jak pečovat o vodu v bazénu. Pochopitelně má však jistá specifika. Jestliže uvažujete o změně údržby nebo se chystáte koupit bazén se slanou vodou, máme pro vás několik rad.
Pokud už máte doma bazén a chcete na slanou vodu přejít, máme pro vás dobrou zprávu. Nebude nutné bazén vypouštět, čistit a napouštět čistou vodou. Musíte však počítat s tím, že slaná bazénová voda působí korozivně na materiály, se kterými přijde do styku. A to i přesto, že koncentrace soli je asi sedmkrát menší než v mořské vodě.
Co to znamená? Veškeré příslušenství k bazénu, používané technologie i komponentny by měly být ne nerezavějících materiálů. Stejně také povrch bazénu a přilehlých ploch musí být vyrobený z materiálů, které jsou vůči působení slané vody odolné, tedy nekorodují. Je tedy důležité používat jen takové předměty, které jsou určené pro provoz bazénu se slanou vodou. Co vás možná odradí od slané vody je fakt, že je potřeba pořídit ještě takzvanou sanilizační jednotku a instalovat ji do bazénové technologie.
Vždy je důležité se orientovat podle návodu a pokynů výrobce nebo prodejce sanilizační technologie. Zařazení salinizační jednotky lze každopádně provést jak při stavbě zcela nového bazénu, tak při úpravě stávající technologie původního bazénu. Jestliže si nejste jisti, že instalaci salinizační jednotky zvládnete sami, raději oslovte specializovanou firmu, která vám poskytne své proškolené zaměstnance.
Pokud jste si představovali, že k úpravě bazénové vody bude stačit do ní nasypat sůl, jste na omylu. Sůl samozřejmě můžete do vody nejen nasypat. Tím však nezískáte upravenou bazénovou vodu. Chlorid sodný by měl v bazénové vodě sloužit jako potenciální zdroj aktivního chloru. V sanilizační jednotce probíhá takzvaná elektrolýza slané bazénové vody. V rámci tohoto procesu vzniká plynný chlor. Ve vodě se však okamžitě rozpouští za vzniku kyseliny chlorné nebo chlornanu. To jsou formy aktivního chloru. Míra jejich výskytu záleží na hodnotě pH. Jednoduše však lze říci, že bazénová voda je upravovaná pomocí chlornanu, který se vytváří přímo ve vodě a není třeba ho dávkovat ve formě granulátu nebo roztoku.
Sůl v bazénu tedy slouží jako zdroj chloru pro elektrolytický proces. V případě, že byste sůl do vody jen nasypali a ona se rozpustila, aktivní chlor ve vodě nikdy nevznikne. Optimální kvalita bazénové vody tak nasypáním soli nebude nijak zabezpečena. To znamená, že instalace salinizační jednotky do bazénu je opravdu nutností.
Ceny sanilizačních jednotech se pohybují od jednotek do desítek tisíc korun. Instalaci jednotky do bazénové technologie lze udělat svépomocí. Mnohem lepší je však investovat do profesionální instalace. Samozřejmě je nutné počítat také s náklady na samotnou sůl. Vybírat lze mezi kamennou a mořskou solí. Mořské jsou přitom obecně dražší. Nevhodné jsou soli s přídavkem fluoridů nebo jodidů. Určitě není není vhodné do bazénu používat klasickou kuchyňskou sůl nebo jakoukoliv jinou sůl dostupnou v obchodech s potravinami.
Nezapomeňte nejprve provést dechlorizaci chlorovým granulátem. Díky tomu zajistíte základní hladinu chloru v bazénu. Důležité je samozřejmě také správně nastavit hodnotu pH bazénu a vhodné je pH dvakrát v týdnu kontrolovat. Hodnota by se měla pohybovat mezi 7,0 a 7,6. Obsah chloru pak mezi 1,0 a 3,0 miligramů na litr. Pokud je voda příliš tvrdá, pak je vhodné použít změkčovače, které zabraňují srážení vápence a chrání elektrolýzní článek.
Chcete bazén se slanou vodou zazimovat? Pak je potřeba ho nejprve důkladně vyčistit. Následně je vhodné otestovat vodu v bazénu. V nejlepším případě je hodnota pH pro zazimování mezi 7,4 a 7,6 a alkalita mezi 100 a 150 miligramy na litr. Slanou vodu je potřeba před zimou vypustit ze všech trubek. Jinak by mohlo dojít k zamrznutí a prasknutí. Dále je nutné odstranit z vody veškeré příslušenství, které není odolné vůči zimě. Nezapomeňte například na žebříky. Na zimu pak připravte také samotnou bazénovou techniku. Vše včetně filtrace musí být zazimované podle návodu k obsluze. Na závěr bazén přikryjte. Pokud nemáte krytí bazénu, je vhodné si pořídit kvalitní a pevnou plachtu na bazén, která zabrání mimo jiné pádu dětí nebo zvířat do vody.
Ano, alternativou k soli a chloru jsou kyslíkové tablety, které nabízí silnou a efektivní ochranu před řasami a bakteriemi. Přitom tyto tablety nedráždí oči ani sliznici. Používají se obvykle sk flokulační tabletami. Údržba bazénu pomocí kyslíku však vyjde nejdráž ze všech variant.
Další možností je dezinfekční ionizátor. Ten udržuje bazén čistý díky uvolňování iontů zinku, stříbra a mědi. Kromě absence zápachu z chloru a kožních reakcí na ionizátorech oceníte také nižší spotřebu další bazénové chemie. Prostředek si poradí také s řasami a bakteriemi. Řešení je však vhodné jen pro bazény do 25 metrů krychlových.
Využít lze také speciální UV lampy, které hubí bakterie a mikroorganismy s pomocí ultrafialového záření. Platí, že s pomocí UV lampy ušetříte rodinný rozpočet a životní prostředí. Obsah chloru a chemie lze díky UV lampám snížit až o 80 %.