Pokud máte problém s řasami v bazénu, je jasné, že typický dezinfekční prostředek, který používáte vás jich nezbaví. Rozkvět bazénových řas podporuje slunce. V první chvíli je snadné je přehlédnout. Řasy v bazénu se však během krátké chvíle mohou stát opravdu velkým problémem. Jestliže je neodstraníte v počátku a nepodniknete kroky k zabránění jejich růstu, budou se dále množit.
Jde o primitivní jednobuněčné rostliny, které se vyskytují zcela běžně. Takřka každá půda nebo rostlinné zbytky obsahují řasy sinic. Výtrusy jsou lehké a vítr je dokáže donést do vody. Případně se vám mohou uchytit na plavkách a do vody je pak donesete vy sami. Do bazénu se řasy mohou dostat také při dešti. Řasy se tedy do bazénu dostanou takřka vždy, ale ne vždy rozkvetou. Příčinnou rozkvětu může být nedostatečná filtrace nebo nízká nebo nekonzistentní hladina chloru.
Některý z těchto faktorů může nastartovat květ bazénových řas. Pokud je venku navíc velké teplo, můžete mít vodu za pár hodin plnou řas. V takovém případě je třeba začít jednat a řas se z bazénu co nejrychleji zbavit. Řasy totiž mohou být pro lidské tělo nebezpečné. Nejčastěji způsobují kožní potíže a mohou spustit také alergie. Ty mohou v nejtěžších případech vyústit v poškození jater nebo nervového systému. V každém případě není radno vodní řasy podceňovat.
Vodní řasy poznáte celkem snadno. Stěny bazénu začnou být mazlavé a kluzké. Voda pravděpodobně začne zapáchat. Samozřejmě může dojít také ke zbarvení vody. Zbarvení může být červené, zelené, nažloutlé nebo černé. Pokud zjistíte, že máte v bazénu řasy, určitě není nutné bazén ihned vypustit a začít ho čistit. Řas se můžete zbavit pomocí chemických přípravků. Voda pak bude znova průzračná a zdravotně nezávadná.
Na světě existuje více než 20 tisíc druhů řas, které lze dělit podle barev. Existují čtyři kategorie, které lze použít při identifikaci.
Černé řasy – Jde o řasy, které lze odstranit obtížně. Mají totiž odolnou ochrannou vrstvu, která ztěžuje drhnutí. Jejich kořeny je silně ukotvují ke stěnám bazénu. Kořeny dokáží prorůst například do dlaždic nebo spárovací hoty. Pro jejich vymizení je proto nutné odstranit všechny kořeny. Černé řasy mají tmavě zelené zbarvení s černými skvrnami.
Zelené řasy – Nejběžnějším kmen řas, kvůli kterým voda zezelená. Zelené řasy jsou malé plovoucí skvrny na vodě nebo celé plachty, případně se může tvořit také zelený sliz. Zelené řasy mohou plavat na vodě, případně se drží také na stěnách.
Růžové řasy – V tomto případě jde ve skutečnosti o bakterie. Objevují se ve formě skvrn nebo pruhů v rozích a štěrbinách vašeho bazénu. Rostou velmi pomalu. Zachycují se především v bazénech se špatnou filtrací a přichytí se pak k jakémukoliv hladkému povrchu. Například ke stěnám nebo k hračkám, které necháte ve vodě. Růžových řas se lze zbavit zvýšením množství chloru ve vodě.
Žluté řasy – Řasy, které se rády drží na stěnách ve stínu. Jakmile se uchytí, je těžké se jich zbavit. Může se stát, že se pokoušíte zbavit žlutých řas a voda se znovu kontaminuje. Malé žluté řasy se mohou uchytit na hračkách, čisticích prostředcích nebo uvnitř bazénového filtru. Špatnou zprávou je, že jsou odolné vůči chloru.
Pro odstranění se obvykle doporučuje použít šokovou dávku chloru. Obvykle se prodává pod označení chlor šok. Pro prevenci je dobré používat přípravek určený k prevenci vzniku řas. Pamatujte na to, že před přidáním přípravku je vždy nutné upravit pH hodnoty vody. Upravená by měla být na rozmezí 6,8 – 7,6. Hodnotu pH změříte pomocí klasických bazénových testerů. Případnou úpravu provedete pomocí přípravků pH mínus nebo naopak pH plus podle potřeby. Důležité je mít při aplikaci zapnutou filtraci bazénu. Díky tomu dojde k perfektnímu promísení přípravku.
Poté, co srovnáte pH můžete aplikovat chlor šok. Nemusíte se bát, že by tento přípravek jakkoliv poničil bazén. Je šetrný. Neobsahuje ani vápník, který by zvýšil tvrdost vody. Vždy dodržujte dávkování, které je uvedené na obalu. Voda v bazénu by měla být čistá již několik hodin po aplikaci. Doporučujeme však filtrovat vodu následující den. Voda po použití pravděpodobně nebude dokonale čistá, k tomu je dobré použít ještě vločkovač a projasňovač. Opět je nutné se řídit dávkováním uvedeným na obalech. Opět filtrujte. Po 12 hodinách filtraci vypněte a nechte vodu odstát. Případné zbytky řas na dně bazénu poté vyluxujte běžným bazénovým vysavačem.
Musíte počítat s tím, že několik dnů po použití přípravku chlor šok bude voda obsahovat zvýšený obsah chloru. Pokud je obsah vyšší než doporučený, musíte s koupáním počkat. Po čase dojde k samovolnému snížení. Případně lze použít přípravek, který dokáže snížit obsah chloru během chvíle.
Pokud se nechcete dočkat toho, že se ve vašem bazénu objeví řasy, doporučujeme preventivně používat přípravky proti řasám. K prevenci patří také pravidelná kontrola důležitých hodnot v bazénové vodě. Především pH, tvrdosti vody, dezinfekčních látek a alkality. Důležité je filtrovat vodu v bazénu každý den. Algicid proti řasám je vhodné do vody přidávat jednou týdně.