Jak připravit bazén na zimu?

K tomu, abyste mohli připravit svůj bazén na zimu, není třeba hned volat odborníka. Se správnými informacemi to totiž zvládnete hravě i sami. Ještě před tím, než se do zazimování bazénu pustíte, byste měli vědět, že by mělo zazimování probíhat v době, kdy ještě venkovní teploty nedosahují bodu mrazu. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 10 až 15 stupňů Celsia. A jak na to?

Bazén vyčistěte a ošetřete vhodnou bazénovou chemií

Ze všeho nejdříve musíte vyčistit bazén a vodu ošetřit vhodnými přípravky. Pokud chcete bazén zazimovat tak, abyste jej mohli využívat i v další sezoně (bez nutnosti měnit všechnu vodu, musíte dbát na kvalitu zazimování. Nikdy nezazimujte znečištěnou vodu, vždy pouze dokonale čistou. Bazén můžete vyčistit například s kvalitním bazénovým vysavačem, který vodu zbaví většiny nečistot. Jestliže budou nečistoty i na hladině, posbírejte je síťkou.

Po mechanickém čištění bazénu by mělo přijít na řadu chemické čištění. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, kontrolujte stav vody v bazénu testery, které zakoupíte v každém hobby marketu. S pomocí bazénové chemie upravte úroveň pH, tvrdost vody, ale i hladinu chloru. Poté zapněte filtraci a nechte si zapnutou do doby, než se voda v celém bazénu promíchá.

Zaměřte se na výšku hladiny vody

Poté, co se voda v bazénu důkladně promíchá, odpusťte z bazénu vodu – a to na úroveň 10 centimetrů pod Sommerem. Na místo hlavy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. V případě, že zátku na vratnou trysku nepoužíváte, vodu odpusťte až pod její úroveň. Poté hlavu vratné trysky odmontujte i s kroužkem. Tyto díly uschovejte, abyste je v sezoně mohli opět použít.

Bazén ještě očistěte

I když je voda v bazénu čistá, měli byste myslet i na očištění bazénových stěn. Stěny čistíme nad hladinou, ale i pod ní. K čištění používáme speciální přípravky určené k čištění bazénů. Všechny hadice odpojte a vylijte z nich vodu. S čištěním vám pomůže třeba vysavač na mokré vysávání.

Přidejte zazimovací přípravek
Poté, co v bazénu odpustíte část vody, do zbytku, který je v bazénu, vmíchejte zazimovací přípravek. Díky použití tohoto přípravku se nebudete muset bát toho, že by se v bazénu vytvořily řasy či zákal.

Zaměřte svoji pozornost i na výbavu

Poté, co se postaráte o bazén, byste se měli postarat i o zbylou bazénovou výbavu, kam patří zejména filtrace, solární ohřev či tepelné čerpadlo. Co se týče pískové filtrace, u ní propláchněte pískovou náplň. Písek ve filtraci by se měl vyměňovat za nový každé dva roky, pokud jste jej tedy měli déle, raději použijte písek nový. Poté přichází na řadu filtrace, kde demontujeme čerpadlo a hadice, z nichž odstraníme veškerou vodu. Vodu odstraníme také z filtrační nádoby. Rovněž odpojíme panely solárního ohřevu, vysajeme z nich přebytečnou vodu a uskladníme je.
Tepelné čerpadlo odpojíme od elektřiny a uzavřeme obtokové ventily. Z čerpadla vypustíme vodu, z výměníku ji vysajeme. V bazénu nenecháváme ani schůdky. Ty je potřeba vytáhnout a očistit. Všechno příslušenství je třeba skladovat na teplém místě, kde se věci nepoškodí.

Bazén zakryjte bazénovou plachtou

Jako poslední přichází na řadu zakrytí bazénu bazénovou plachtou, která vašemu bazénu přinese mnoho výhod. Ochrání jej před napadanými nečistotami, vznikem řas a dalších bakterií. My doporučujeme naše bazénové plachty ve verzi TOP, BASIC i EKONOMIK. Na začátku sezony stačí bazén odkrýt a provést jeho odzimování.