Jak odzimovat bazén?

Někteří si na odzimování svého bazénu zvou odborníky, my však věříme, že s trochou cviku a péče to zvládnete i vy sami. Odzimování bazénu se skládá z několika jednoduchých kroků, které zvládnete bez jakékoliv odborné pomoci. A my si dnes řekneme, jak na to.

Bazén mechanicky vyčistěte

Ze všeho nejdříve z bazénu odstraňte krycí plachtu. Poté si prohlédněte stav bazénu. Zaměřte se na to, zda nedošlo během zimy k jeho mechanickému poškození. Pokud je vše v pořádku, můžete se pustit do mechanického čištění. To spočívá v důkladném očištění stěn, ale i dna bazénu od usazenin. V případě, že jste bazén správně zazimovali, nepůjde o úkon, který by vám zabral mnoho času. Stačí, když použijete čistící přípravek určený k tomuto čištění.
Na stěny bazénu tento přípravek naneste s pomocí houby a nechte jej působit. Většinou stačí 10 až 15 minut, každý výrobce to má uvedené na obalu. Poté nečistoty omyjte houbou či kartáčem a opláchněte čistou vodou. Nečistoty, které jsou na dně bazénu, rozviřte a odstraňte bazénovou síťkou.

Připojte bazénovou techniku

Jo první zapojte bazénovou filtraci. Poté, co ji zapojíte, zkontrolujte, zda jsou všechna těsnění nepoškozená. Případně je nahraďte novými. Další příslušenství (ohřev, dávkovač chemie) připojte do systému mezi bazén a filtraci na výtlak, ne na sání. Pozor si dejte i při zapojování samotné filtrace, abyste si výtlak a sání nepopletli.

Dopusťte vodu

Nyní přichází na řadu dopuštění vody do bazénu. Vodu dopouštíme nejméně do poloviny výšky okna skimmeru. Pokud máte bazén s nafukovacím prstencem, dopusťte vodu asi centimetr pod něj. Vodu dopustíme vodou z vodovodu. Je již upravená, takže budete mít snazší další úpravy.

Upravte tvrdost vody

Pokud nedopustíte vodu z vodovodu, ale ze studny, ušetříte, ale připlatíte si na bazénové chemii. Někdy je však po zimě třeba upravit i bazén dopuštěný pitnou vodou. Voda v bazénu může být tvrdší, proto je její tvrdost třeba upravit. Tvrdost vody můžete změřit kapkovým testerem. Za něj si sice připlatíte, pak ale výrazně ušetříte za další chemii.

Upravte hodnotu pH v bazénu

Další hodnoty, které musíte upravit, jsou hodnoty pH. Správné pH by se mělo pohybovat mezi hodnotami 7-7,4. Když bude hodnota vyšší, může mít voda mléčný zákal (což je vysrážení vápínku ve vodě), způsobovat podráždění očí a pokožky, zapáchat po chloru a také snižovat účinnost chlorových prostředků.
Pokud bude pH naopak nižší než 7, může docházet k blednutí barev na materiálu u bazénu, ke zvýšené korozi u kovových součástí, ale opět i k podráždění očí a pokožky. Pokud jsou hodnoty pH mimo normu, můžete je upravit za pomoci vhodných chemických prostředků. Hodnoty kontrolujte alespoň jednou za dva týdny, můžete i častěji.

Dopřejte svému bazénu pořádný „šok“

Po upravení pH vody přichází na řadu pořádná dávka chloru, která bazén „zašokuje“. Tato dávka má za úkol zlikvidovat veškeré řasy a bakterie, které by se ve vodě mohly nacházet. V tuto dobu je třeba, aby běžela filtrace (nonstop cca 24 hodin), aby se voda dobře promíchala a pročistila. Poté se můžete začít bez jakýchkoliv obav koupat.
Tento přípravek můžete doplnit i vločkovačem, který veškeré zbylé nečistoty pomůže vysrážet na dno bazénu, odkud je lze snadno vysát.